Kde nás najdete?

...samozřejmě v největší tmě, jakou můžete v Beskydech najít, přímo uprostřed Beskydské oblasti tmavé oblohy, na hřebeni Gruně v nadmořské výšce bezmála 900 metrů (poblíž ski areálu Bílá), v nejvzdálenějším místě od veškerého rušivého osvětlení okolích měst.

Zobrazit detailní polohu na mapě >

Kudy k nám?

  1. Ze záchytného parkoviště na Gruni 1,9 km pěšky po asfaltové hřebenovce (doporučujeme):

    Na parkoviště se dostanete z hlavní silnice č. 56 mezi Starými Hamry a Bílou (odbočka směr Jamník, vlevo od Ostravice, vpravo od Bílé) po 6 km jízdy bez dalšího odbočování. Pozor! Na rozcestí ve tvaru Y (u velkého transparentu parkoviště zdarma - ski areál Gruň) se držte vpravo! Z parkoviště pokračujte pěšky opět stále rovně, bez odbočování 1,9 km po asfaltové hřebenové cestě až k chatě Švarná Hanka (cca 30 minut chůze, počítejte s tímto časem). Ještě před setměním nebo lépe před západem slunce si můžete vychutnat překrásné výhledy na Lysou horu, Malou Fatru a někdy i Tatry. O této hřebenovce se mimochodem říká, že je nejkrásnější v Beskydech. Zejména ranní výhledy jsou úžasné. Doporučujeme proto ubytovat se přímo na Gruni v některém ze zdejších penzionů, chat či hotelů.
  2. Z Bílého kříže 3,7 km pěšky po žluté turistické trase

  3. Z Visalají 3,9 km pěšky po zelené turistické trase

Zákaz vjezdu na hřeben

Sněhové řetězy s sebou!

V zimním období je nutné při sněhové pokrývce použít pro výjezd na parkoviště na Gruni sněhové řetězy. Zde je doporučujeme nasadit.

Nenechte si ujít!

Nepropásněte jasnou kometu, polární záři, "padající hvězdy" a další zajímavé úkazy.


Hlídat úkazy >

© 2014-2021 Dark Sky Beskydy - Park tmavé oblohy, www.darkskybeskydy.cz, e-mail: darkskybeskydy@seznam.cz
provozovatel: Tomáš Hynek, Komenského 654/26, Ostrava - Poruba, IČO: 63036754