Hvězdná obloha v listopadu 2022

Měsíc

Na začátku listopadu (hned první listopadový večer) najdeme Měsíc v první čtvrti přímo nad jihem, poblíž planety Saturn v souhvězdí Kozoroha. O tři dny později 4. listopadu se bude po setmění pohybovat nad jihovýchodem na hranici souhvězdí Vodnáře a Ryb, kousek pod planetou Jupiter, která je v těchto dnech po Slunci a Měsíci nejjasnějším objektem večerní oblohy. Kolem poledne 8. listopadu (přesně ve 12 hodin a 2 minuty) nastane úplněk. V pěkném uskupení mezi hvězdokupami Plejády a Hyjády s jasně zářícím starým oranžovým obrem Aldebaranem najdeme Měsíc opět 9. listopadu. Takto krátce po úplňku bude ale Měsíc svítit příliš hodně na to, aby byly Hyjády a Plejády viditelné v blízkosti Měsíce pouhýma očima. S použitím turistického triedru to ale nebude problém. Večer 11. listopadu po 18. hodině můžeme Měsíc vidět výcházet nad východo-severovýchodem spolu s výrazně rezavou barvou zářící planetou Mars. Ten bude jen kousek vpravo od Měsíce. V dalších dnech bude Měsíc ubývat a jeho viditelnost se bude pozvolna přesouvat k stále pozdějším hodinám. Ráno 14. listopadu před osmou hodinou bude Měsíc na své oběžné dráze kolem Země nejdál, ve vzdálenosti 404 921 km, proto se v období kolem poloviny listopadu může jevit na obloze menší. Ráno 21. listopadu před 5. hodinou uvidíme úzký srpek Měsíce krátce po svém východu poblíž hvězdy Spiky, nejjasnější hvězdy souhvězdí Panny a snad nejmodřejší hvězdy noční oblohy. Spika bude jen kousek vpravo dole od Měsíce. Úzký srpek Měsíce bude vidielný i s popelavým svitem - neosvětlenou stranou Měsíce. Asi naposledy uvidíme již hodně úzký srpek Měsíce s výrazným popelavým svitem vycházet před 6. hodinou ráno 22. listopadu. V dalších dnech se už bude Měsíc ztrácet v ranní záři blížícího se východu Slunce.

Nový mladý úzký srpek Měsíce můžeme opět spatřit na večerní obloze nízko nad jihozápadem 26. listopadu kolem 17 hodin. Pokud se vám bude zdát, že je Měsíc tou dobou na obloze větší, než obvykle, je to proto, že bude blízko u Země. Nejblíž k Zemi bude jen o pár hodin dříve, kolem půl třetí ráno, pouhých 362 826 km daleko. Večer 28. listopadu bude Měsíc vpravo dole od Saturnu a o den později 29. listopadu vlevo vedle planety Saturn.

Planety

Nejhezčí planeta Sluneční soustavy - Saturn bude i se svými prsteny nejlépe pozorovatelná ve večerních hodinách právě v listopadu. Bude totiž večer přímo nad jihem. Během večerních prohlídek hvězdné oblohy můžete našimi dalekohledy vidět prsteny kolem Saturnu, pás oblačnosti na Saturnu, několik Saturnových měsíců, které kolem něj obíhají a také stín, který Saturn vrhá dozadu za sebe na své prsteny a naopak stín, který vrhají prsteny před planetou do její atmosféry. Tuto hru stínů je možné vidět nejlépe právě v těchto dnech, kdy se blíží konec dobré viditelnosti Saturnu. V dalších týdnech bude Saturn stále více klesat k jihozápadnímu obzoru a viditelnost detailů na něm se tím bude zhoršovat. Nenechte si ho proto ujít, listopad je nejvhodnější příležitost pro spatření Saturnu během tohoto jeho přiblížení k Zemi.

Největší planeta Sluneční soustavy - Jupiter se naopak bude ve večerních hodinách dostávat během listopadu stále výš a výš nad jižní obzor a viditelnost detailů na Jupiteru se tak bude stále zlepšovat. V podobě jasně zářící hvězdy můžete planetu Jupiter vidět pouhýma očima nad jihovýchodem hned večer po setmění. V našich dalekohledech můžete obdivovat oblačné pásy na Jupiteru, někdy také Velkou rudou skvrnu - gigantickou bouři, která je dvakrát větší, než naše Země a největší měsíce, které kolem Jupiteru obíhají tak rychle, že jejich pohyb je zřetelně vidět už během naši dvouhodinové večerní prohlídky hvězdné oblohy.

Zatímco mimořádně dobrá viditelnost detailů na Saturnu se blíží ke konci a planeta Jupiter je nyní právě ve své nejlepší viditelnosti, nad východem pomalu stoupá k nebi další pěkná planeta - výrazně rezavou barvou zářící Mars. Jeho dobrá viditelnost teprve začíná. Na Marsu můžeme za dobrých pozorovacích podmínek rozpoznat kontinenty a pouště, zamrzlé polární oblasti a někdy dokonce také tmavý lem kolem světlé zamrzlé polární oblasti. Tmavší lem je místo, kde se v letním marsovském období zamrzlá polární oblast zmešila působením slunečního tepla. Mars bude nejblíž k Zemi na přelomu listopadu a prosince, kdy bude také už ve večerních hodinách vysoko nad východem. Právě výška planety nad obzorem je pro viditelnost detailů velice důležitá. Čím výš se planeta na obloze nachází, tím méně vzduchu nám překáží ve výhledu, obraz v dalekohledu je ostrý a podrobný. Naopak nízko nad obzorem se díváme skrze velkou vrstvu vlnícího se vzduchu, který detaily rozmazává.

Dvě nejvzdálenější planety Sluneční soustavy, nazelenalý Uran a namodralý Neptun budou viditelné našimi dalekohledy celý měsíc listopad. Díky jejich velké vzdálenosti od nás jsou ale i při velkém zvětšení vidět jen jako malé kuličky bez jakýchkoliv dalších detailů. Očima je na obloze neuvidíte, ale v dalekohledu září jasným světlem. I když na těchto planetách žádné detaily viditelné nejsou, pocit z toho, že v dalekohledu vidíme tyto dvě nejvzdálenější planety zářit barevně a tak jasně je obohacující.

Meteorické roje - „padající hvězdy“

Jako každý rok, i letos se můžeme opět těšit na nejrychleji se pohybující a velice jasné „padající hvězdy“ pocházející z meteorického roje s názvem Leonidy. Zahlédnout je můžeme téměř po celý měsíc listopad, nejvíce jich však můžeme spatřit 17. - 18. listopadu. Více o Leonidách...

Souhvězdí zvěrokruhu

Vodnář, Ryby, Beran - pokud jste narozeni v některém z těchto znamení, pak právě Vám se jistě bude líbit ukázka těchto zvířetníkových souhvězdí speciálním laserovým ukazovátkem. Dozvíte se také, co tato souhvězdí podle starých řeckých mýtů představují a jaké báje se k těmto souhvězdím vztahují. Vidět je můžete nejlépe v době, kdy na obloze příliš nesvítí Měsíc.

Pozorování v DARK SKY Beskydy - Parku tmavé oblohy
začíná v listopadu v 18:00 hodin.

 

NUTNÁ REZERVACE >

Darujte zážitek pod hvězdami

...v jednom z nejhvězdnatějších míst ČR, daleko od rušivých světel měst!


Více info zde >

© 2014-2024 DARK SKY Beskydy - Park tmavé oblohy, www.darkskybeskydy.cz, e-mail: darkskybeskydy@seznam.cz
FACEBOOK: Večery pod hvězdami
provozovatel: Tomáš Hynek, Komenského 654/26, Ostrava - Poruba, IČO: 63036754